Projekt Lukusta või kaota!
19.11.2019

Kampaania „Lukusta või kaota“ mõte on tuletada kõigile meelde oma vara hoidmise lihtsaid põhimõtteid ja kutsuda üles inimesi oma ust, akent või vara lukustama. Kampaaniaga soovime suunata tähelepanu lukustamata varale ja lukustamise tähtsusele. Oma töös puutuvad politseinikud vargusteadete puhul kokku sellega, et ühel või teisel juhul oleks saanud vargust ära hoida, näiteks jalgratast või ust lukustades.

Probleemile tähelepanu suunamiseks on politsei loonud võimaluse inimestel ja ühendustel ise kaasa aidata varguste ennetamisele. Lisaks politsei kodulehelt leitavale nõuannetele on võimalus printida flaier ja plakat, mida saab vajadusel alla laadida ja lihtsalt kasutada. Need prinditavad materjalid on tähelepanu äratamiseks viimased lahendused. Ennekõike soovitame oma vara hoida lukus ja neile, kes seda kas tegemata on unustanud või jätnud, tuletada meelde oma vara turvalisuse põhimõtteid. Samas soovitame kasutada flaierit oma kodus nähtaval kohal, näiteks esikus, et tuletada oma lähikondlastele meelde, et  kodust väljudes pöörataks tähelepanu lukustamisele.

Oluline meeldetuletus „Lukusta või kaota“ flaieri ja plakati kasutamiseks:
Veendu, et sinu pandud teavitus ei suurenda ohtu varale. Ära kasuta flaierit juhul, kui see võib suunata varaste tähelepanu lukustamata varale ja panna selle ohtu. Proovi alati leida ennekõike vara omanikuga personaalne kontakt ja leida ühine lahendus.

Järgnevalt anname teile mõned soovitused, mida teha enda ja teiste vara paremaks kaitsmiseks.

Esimene ja kõige olulisem on teha kõik endast olenev, et kaitsta oma vara. Lukustage alati uksed, aknad ja jalgratas. Kui te elate kortermajas, siis lukustage alati keldri- ja välisuks. Kui keegi seda mugavusest või ettevaatamatusest lahti jätab, siis sulgege see ise. Kuigi lukustamine võib tunduda tüütu ja hetk, mille varast eemal viibite lühike, oskavad kurjategijad ära kasutada selle piiratud ajahetke oma teo toimepanemiseks.

„Lukusta või kaota“ kampaania fookuses on ka kortermajade välisuksed, mis on lukustatavad, kuid lukud töökorrast ära või uks lahti jäetud. Teadlikult ukse lahti jätnud inimene paneb ohtu nii enda kui ka teiste vara. Samasugune probleem võib olla ka keldriboksidesse viiva uksega, mida julgetakse lahti jätta, näiteks juhul, kui välisuks on lukustatav. Nii ühe kui teise üksikult lukustamata ukse olemasolu on ohuallikaks, sest kui mõlemad lukud jäävad lahti, on lihtne vargal siseneda keldrisse ja tegutseda. Kuidas sellises olukorras käituda?

  • Esmalt tuleks võimalusel rääkida probleemist oma naabritega ja tuletada meelde, milliseid ohte lukustamata uks endas kätkeb. Tõstatage lukustamise küsimus näiteks ühistu koosolekul.
  • Juhul, kui te naabrit ei tunne, on teil võimalus allolevast materjalist valida sobilik teavitus ja printida see välja. Trepikotta võib näiteks panna plakati või personaalseks märguandeks flaieri naabri postkasti.


Teine oluline küsimus on trepikodades hoitavad lukustamata jalgrattad.

  • Proovige välja selgitada rattaomanik ja teavitada teda võimalikest riskidest. Kui teil ei õnnestu saada temaga vahetut kontakti, siis postitage talle teavitav plakat või kiri postkasti.
  • Juhul kui te ei suuda välja selgitada omanikku, siis kasutage teavitusmaterjalidest tähelepanu suunamiseks vastavat flaierit, riputades selle näiteks rattahoidla külge või viimase lahendusena varjatud kohta, nt rattakorv või pakiraam.


Teavitusmaterjalid

  • Lae alla flaieri fail: SIIT
  • Prindi flaier, lõika välja mööda piirjooni ja voldi keskelt kokku
  • Liimi või klammerda flaier kokku ja kinnita mõeldud kohta (NB! Jälgi, et sinu märgistus ei muuda lukustamata vara vargale rohkem nähtavaks)


Lisaks on võimalik printida kampaania plakateid vajaliku meeldetuletusega.

 

 

Hoidke oma vara lukustatuna ja luku taga, sest lukustamine võtab vaid hetke, kuid võib säästa palju rohkem. Kui olete sattunud varguse ohvriks, teavitage sellest kohe politseid lühinumbril 112.

Kontakt: Sirli Seegar 444 6488; sirli.seegar@politsei.ee