Korralik jalakäija on liikluses see tegelane, kes kõnnib kõnniteedel ja selle puudumisel vasakpoolses teeservas. Jalakäijaks loetakse aga ka ratastoolis liiklejat või neid, kes kasutavad rula, rulluiske või suuski, tõukeratast või kasvõi kelku.

Kõige tähelepanelikem peab jalakäija olema seal, kus on oht kohtuda autodega. Näiteks sõiduteed ületades ja maanteel liikudes. Enne kui päris üksinda kooliteed käima hakkad, kõnni see oma ema või isaga kindlasti mitu korda läbi. Kindlasti küsi ja uuri vanemate käest iga märgi kohta, et mida see tähendab ja kuidas peab selle juures käituma. Hea ja mõnus koolitee on niisugune, mille ajal pead võimalikult vähe auto sõiduteed ületama mis siis kui see isegi natuke pikem on.

Pea meeles, et jalakäija peab liikuma temale ettenähtud teel või teeosal. Kui sa kasutad rulluiske, sõidavad rulaga või tõukerattaga, siis liigud samuti seal kus jalakäija, aga siis pead eriti ettevaatlik olema, et sa teisi liiklejaid kuidagi ei segaks.

Teed ületades peab olema väga ettevaatlik ja väga rahulik. Kui sõiduteele tormad, ei jõua autojuht pidurdada ning juhtub õnnetus. Sõiduteest üle minnes on sinu esimene abimees sebra. Täiskasvanud nimetavad sebra ka ülekäigurajaks. Sebrasid on nii valgusfooriga kui ilma selleta.

  Ilma valgusfoorita ülekäiguraja puhul peatu tee ääres ning veendu, et autot ei tule või et auto on peatunud.Pane tähele, et mõnikord tulevad autod ka kõrvuti mitmes reas! Teed ületades möödudes ühest seisma jäänud autost vaata kindlasti, kas teises reas ka autod sind märkasid ja seisma jäid.

Valgusfooriga sebra puhul hakka teed ületama alles siis, kui fooris põleb roheline tuli, kuid ka siis tuleb enne vasakule ja tee keskel paremale vaadata.

Sõiduteed ei tohi kunagi ületada joostes! Isegi siis, kui buss parasjagu peatusesse sõidab või sõbrad teisel pool teed ootavad, tuleb ülekäiguraja ees hoog maha võtta. Kui rattaga sõidad, võid teed ületada jalgratta seljast maha tulemata, aga pead teed ületama aeglase kiirusega ehk nii aeglaselt nagu kõnniksid!

Maanteel kõndides kõnni alati tee vasakus servas või teepeenral nii, et sinust lähemalt mööduv auto tuleks sulle vastu, mitte selja tagant. Kui kõnnid oma sõpradega koos, siis kõndige hanereas mitte kõrvuti.

Jalakäijana liikudes jäta meelde kaks peamist asja mida teha EI TOHI :

1. Ületada sõiduteed kohas, kus jalakäijale on see keelatud
2. Minna sõiduteele seisva sõiduki või muu takistuste varjust veendumata, et ei lähene sõidukit


Kanna alati helkurit, kuna muidu pole sa pimedas autojuhile nähtav. Helkur riputa oma paremale küljele umbes põlve kõrgusele, sest nii on see kõige paremini autodele näha.