Jalgratturit kaitsevad kiiver ja ettevaatlikkus

Jalgrattaga võid sõita sõiduteel, kui oled vähemalt kümneaastane  ja sul on kaasas jalgratturi juhiluba. Juhiloa saad siis, kui läbid eksami, kus tuleb lahendada liiklusteste, valitseda kindlalt ratast ja sooritada vigursõitu.  

Sõiduteel võid sõita ainult siis, kui selle kõrval ei ole jalgrattateed. Jalgrattaga tuleb sõita sõidutee ääremisel parempoolsel rajal võimalikult parempoolse ääre lähedal. Kui oled noorem kui 10.aastat, tohid sõita jalgrattaga ainult „õueala“ liiklusmärgiga tähistatud alal, kõnniteel, aias ja seal, kus autosid ei sõida. Ilma juhiloata sõiduteel sõita ei tohi.


Õueala liiklusmärk


Kui sa sõidad jalgrattaga, siis oled sa jalgrattur ja jalgrattur kasutab kiivrit. Alla 16.a ei ole lubatud ilma kiivrita üldse sõita, aga turvalisuse huvides peaksid kõik jalgratturid kiivrit kandma. Paljud täiskasvanud kannavad kiivrit, sest kuigi kiiver ei hoia õnnetust ära, kaitseb ta sinu pead õnnetuse või kukkumise korral. Et autojuhid näeksid sind paremini, kanna teel sõites eredavärvilisi riideid. Oled liikluses paremini märgatav, kui kinnitad rattale jalgrattalipu, mis ulatub üle sinu pea. Kui sõidad hämaras või pimedas, kinnita oma riietele kindlasti helkureid.


 

 

 

Kui saad endale jalgratta, lase vanematel see üle vaadata ja nõuetele vastavaks teha!

Jalgrattaga sõites ole alati ettevaatlik. Arvesta, et jalgrattur ei ole autode eest kaitstud. Isegi siis, kui sina sõidad hoolikalt, ei pruugi teised seda teha. Ole tähelepanelik ja märka ohtlikku olukorda enne, kui see tekib. Kui lähed jalgrattaga sõitma, mõtle hoolikalt läbi teekond sihtpunkti jõudmiseks. Teekond olgu pigem pikk ja turvaline kui lühike ja ohtlik.

Jalgrattaga sõites pea meeles kolme põhitõde:
1. Näe ise ja ole nähtav!
2. Väldi ja enneta ohtlikke olukordi!
3. Kanna kiivrit!

Täpsemad nõuded jalgrattale, pisimopeedile ja tasakaaluliikurile leiad lehelt: http://www.liikluskasvatus.ee/lapsed/