Ebaseaduslik sisseränne
17.10.2021


Pärast Eesti liitumist Schengeni viisaruumiga on illegaalse immigratsiooni lähteriikide kodanikud hakanud Eesti vastu veelgi suuremat huvi tundma. Peamiseks eesmärgiks on Schengeni viisa saamine, mis annab õiguse siseneda kõikide Schengeni liikmesriikide territooriumile.

Sageli kasutatakse ebaseaduslikuks sisserändeks legaalseid võimalusi nagu turism, transiit, õppimine, tööalased ja isiklikud kontaktid. On esinenud juhtumeid, kus ebaseadusliku sisserände eesmärgil otsitakse kontakti eraisikute seast või äriringkondadest, palutakse abi viisa vormistamisel, et saadud viisat ebaseadusliku sisserände eesmärgil kasutada.

Potentsiaalse kutsujaga võetakse ühendust interneti teel ning avaldatakse huvi sõprussuhete, koostöö või ärisuhete loomise vastu. Seejärel küsitakse kutsuja andmeid viisa vormistamiseks (viisataotluse blanketile märgitakse kutsuja nimi ja ööbimiskohaks kutsuja elukoha aadress). Pärast viisa väljastamist kaovad aga välismaa partnerid ära ja kasutavad saadud Schengeni viisat Lääne-Euroopa riikidesse suundumiseks.

Esimene tunnus, mis võiks valvsaks teha, on liigne kiirustamine viisa saamise ja küllatulekuga. Ära jaga oma kontakte kergekäeliselt, nii võid pahaaimamatult kaasa aidata sellele, et ebaseadusliku sisserände eesmärgil Schengeni viisat taotlev isik saaks põhjendada oma reisi eesmärki!

Praktika näitab, et ebaseadusliku sisserände eesmärgil kasutavad viisa saamiseks antud võimalust kõige rohkem Aasia, Aafrika, Lähis Ida ja endise Nõukogude Liidu kodanikud.

Kui kolmandatest riikidest saabuma pidanud külalised ei ole kohale jõudnud ega endast märku andnud või kui teil on kahtlusi, et tegu võib olla riigis ebaseaduslikult viibiva isikuga, andke sellest teada aadressil pvo.vihje@politsei.ee


Dokumentide ehtsuse kontrollimine

Kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide isikut tõendavate dokumentide ehtsust on võimalik kontrollida internetiportaalis PRADO. Eelkõige on internetikeskkond mõeldud ametiasutustele, kus igapäevaselt isikut tõendavate dokumentidega kokku puututakse.

Kahekümne kahes keeles toimiva portaali eesmärk on võltsitud dokumentide kasutamise takistamine. Portaalis PRADO on üleval kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide isikut tõendavate dokumentide näidised ning juhised, milliseid turvaelemente kontrollida.