Pottide-pannide müüjad
22.01.2021

Politsei saab ikka ja jälle teateid rahaküsijatest, kes erinevatel viisidel püüavad inimestelt tänavatel või kaubanduskeskuste parklates raha välja petta. Levinud skeemi järgi pakutakse inimestele erinevat kaupa, mida algselt antakse justkui tasuta, kuid hiljem nõutakse kauba eest raha, mis oma hinda kindlasti väärt ei ole. Sellistesse pealetükkivatesse müüjatesse tasub suhtuda suure ettevaatlikkusega.

Levinud kaubaks on erinevad potid ja pannid või muud köögitarbed, mille eest võidakse küsida lausa hiigelsummasid, mis ulatuvad tuhandetesse eurodesse. Nad kasutavad agressiivset müügitaktikat ja on pealetükkivad, kuid meeles tuleb pidada, et mingit kohustust asja osta ei ole. Mitteametlikult käest kätte ostes tuleb arvestada, et mitte ükski tarbijakaitse õigus sellele ostule ei kohaldu ning ei ole teada, mis kvaliteediga müüdav toode on. Üldjuhul pole selliselt müüdavad kaubad oma kõrget hinda väärt. Ostmine on vabatahtlik ja kui inimene selle raha vabatahtlikult kauba eest välja on käinud, ei ole hiljem paraku politseil suurt enam midagi teha.

Otsuse langetamiseks, kas tegemist on kelmusega või mitte, tuleb igale konkreetsele juhtumile lähenda individuaalselt, kuid reeglina selliseid juhtumeid süüteo mõistes kelmusena ei saa käsitleda.