Meresõit välisriikidesse
28.09.2021


Schengeni viisaruumi siseselt võib riigist väljuda ja riiki saabuda mistahes sadama kaudu.

NB! Kanna alati kaasas isikuttõendavat dokumenti, sest Schengeni liikmesriigi ametivõimudel on õigus seda kontrollida!

Schengeni piirikontrolli põhimõtete kohaselt ei teostata piirikontrolli liikmesriigis asuvast sadamast saabuvatel või liikmesriigis asuvasse sadamasse väljuvatel väikelaevadel viibivate isikute suhtes. Väikelaevad ei pea teavitama teisest Schengeni liikmesriigist saabudes piiripunkti ja võivad siseneda ka nendesse sadamatesse, kus puudub piiripunkt. See tähendab, et väikealused võivad randuda Schengeni viisaruumi raames endale meelepärases kohas. Samas on liikmesriikidel õigus teostada isikute kontrolli ja/või väikelaevade füüsilist läbivaatust eelkõige juhul, kui kolmanda riigi rannajoon on vahetus läheduses. Seetõttu on soovitav kaasas kanda nii isikutunnistust, kui ka veesõiduki dokumente.

Kui aga väikelaev või jaht tuleb Schengeni viisaruumi välisest riigist, näiteks Venemaalt, siis piirikontroll toimub ning väikelaevad peavad sisenema piiripunktiga sadamatesse. Schengeni õigusruumi sisenemisel ei ole vahet, millise riigi lipu all jaht sõidab, piiriületusest teatamise kohustus ja kontrolli läbimise nõue laieneb kõigile.

Kui jaht tuleb Schengeni viisaruumi välisest riigist, siis mööda rahvusvahelist laevateed võib sõita piiripunktini ning siseneda Eesti territoriaalvetesse, et läbida piirikontroll sadamas. Ent mööda ranniku äärt ja territoriaalvett pidi näiteks Tallinnani sõita ei tohi.

Schengeni viisaruumi välisest riigist saabuv väikelaev võib siis, kui ta korra juba on mingis piiripunktiga sadamas piirikontrolli läbinud, sõita ükskõik millise Schengeni viisaruumi liikmesriigi randa ja seal endale meelepärases kohas probleemideta randuda, kuid politseiametnikel on õigus teostada pistelist kontrolli.

Rahvusvaheliseks liikluseks avatud piiripunktid