Täna möödus piirivalve looja Ants Kurvitsa sünnist 127 aastat
14.05.2014


Täna, 14. mail möödus 127 aastat Eesti kutselise piirivalve ülesehitaja ja esimese ülema kindralmajor Ants Kurvitsa sünnist, mida piirivalvurid tähistasid mälestusüritusega Tartumaal Äksi kalmistul kindral Kurvitsa mälestuskivi juures.

Mälestusüritus Tartumaal Äksi kalmistul kindral Kurvitsa mälestuskivi juures algas täna keskpäeval rivistusega. Ülevaate kindralmajor Kurvitsa elust ja tegevusest andis Politsei- ja Piirivalveameti piirivalveosakonna juhtivpiirivalveametnik Aimar Köss ning mälestusteenistuse viisid läbi kaplanid. Tseremoonia lõppedes süüdati küünlad ning asetati pärg ja lilled Eesti piirivalve esimese ülema mälestuskivi ette. Mälestusüritusest võtsid osa ka Tabivere abivallavanem ja Tabivere vallamuuseumi juhataja.

1887. aastal Tartumaal Äksi kihelkonnas Saadjärve vallas Mihkli-Aadu talus sündinud Ants Kurvits oli Eesti kutselise piirivalve ülesehitaja ning organisatsiooni esimene ja kauaaegne juht. Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas võidelnud Kurvits määrati Eesti Vabariigi siseministri Kaarel Eenpalu poolt formeeritava Piirivalve Valitsuse ülemaks alates 1. novembrist 1922. Alates sellest päevast hakati arvestama professionaalse piirivalve eluiga ning just seda päeva loetakse Eesti piirivalve sünnipäevaks.

Ants Kurvits oli piirivalve juhiks väikese vaheajaga 1924. aasta novembrist 22. detsembrini 1939. Veebruaris 1928 ülendati ta koloneliks ja neli aastat hiljem kindralmajoriks. Treffneri gümnaasiumis ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas õppinud Ants Kurvits kuulus Eesti Üliõpilaste Seltsi, oli Eesti Piirivalve Ohvitseride Kogu auesimees ja innukas ühiskonnategelane.

Piirivalve legendaarne juht langes pärast kommunistlikku riigipööret Eestis õigusvastaste repressioonide ohvriks ning hukkus 1943. aastal Siberis Sosva vangilaagris.
Oma kõnes kindralmajori haual lausus Politsei- ja Piirivalveameti piirivalveosakonna juhtivpiirivalveametnik Aimar Köss, et piirivalvelooja Ants Kurvitsa elu ja tegevus Eesti vabaduse nimel on olnud märkimisväärne ja tema tähtsus Eesti riigi ajaloos püsiv.

“Piirivalve rajajana ei kohkunud ta takistuste ees vaid tegutses sihiteadvalt püstitatud eesmärgi nimel. Tema vastupidavusest ja põhimõttekindlusest tuleb juhinduda ka meil, tänastel piirivalvuritel. Muutuvas keskkonnas ei tohi me päid norgu lasta ega lihtsama vastupanu teed minna vaid kindralmajor Kurvitsa eeskujul tuleb meil üheskoos edasiviivaid ja parimaid lahendusi otsida, et olla väärilised Tema poolt alustatut jätkama”, lisas Köss.

Ragne Keisk
pressiesindaja
kommunikatsioonibüroo
Politsei- ja Piirivalveamet
7308851/ 56656866
ragne.keisk@politsei.ee

 
Tagasi