Politsei tabas Kuressaares inimestelt raha välja petta üritanud mehed
15.08.2014


Eile, 14. augustil anti politseile teada, et Kuressaares kurttummadele annetusi koguvad inimesed võivad olla petturid. Kaaslinlaste abil mehed tabati ja neile määrati rahatrahv.


Neljapäeval tuli politseile mitu teadet selle kohta, et tõmmud mehed tülitavad Kuressaare tänavail inimesi ja koguvad annetusi. Linlased andsid teada, et nende arvates võib olla tegemist pettusega, sest oldi kuuldud sellisest ebaseaduslikult tegevusest. Kuigi kasutati ka annetuste registreerimise lehti, kus oli annetatud summadele viidatud, ei ole politseile keegi teada andnud ühestki maksmise juhtumist.

Teated tulid kella 15 paiku ja kella 15.30 paiku toimetas politsei Kuressaare kesklinnast jaoskonda asjaolude ja tegevuse seaduslikkuse kontrollimiseks kaks Rumeeniast pärit noort meest. Pool tundi hiljem toimetas politsei jaoskonda veel kaks meest, kes tabati pargi lähedusest.

Annetuste registreerimise lehti nende käest ei leitud, sest ilmselt olid nad need jõudnud enne politsei sekkumist ära visata. Tähelepanelikud inimesed aga leidsid need lehed ja viisid politseijaoskonda. Lehti leidsid politseinikud hiljem ka meeste sõidukist.

Politseisse toimetatud neljale Rumeenia Vabariigist pärit mehel, vanuses 18-21 aastat, määras politsei väärteomenetluse kiirmenetluse korras karistuseks rahatrahvi. Karistuse määramise aluseks oli karistusseadustiku paragrahv, mis käsitleb varavastast süütegu väheväärtusliku asja ja varalise õiguse vastu.

Kuressaare kriminaaltalituse eriasjade uurija Veigo Väli kiidab kaaslinlasi, kes kahtlustäratavast tegevusest politseile kiiresti teada andsid ja kaasabi osutasid. „See, kui kogukond politseiga koostööd teeb ja kahtlust äratavale tegevusele kiiresti reageerib, aitab politseil pahategijatele jälile jõuda, ebaseaduslikku tegevusse sekkuda ning teole järgneb ka kiire karistus," märgib Väli.

Ta täpsustab, et politsei tegi kindlaks, et mehed saabusid Saaremaale eile lõunapaiku, seega tabati nad teolt vahetult pärast Kuressaarde saabumist ning saarelt lahkusid nad pärast politseist vabanemist. Väli selgitab, et selle juhtumi puhul torkas silma, et registreerimislehtedele olid tehtud kanded, mis andsid alust arvata, et need olid petturite poolt tehtud. Selliselt püüti inimestele jätta muljet, et juba on olnud annetajaid ning selliselt loodi kujutlus, et mitmed on juba oma toetussumma annetanud ning tegemist on igati usaldusväärse tegevusega.

Väli tuletab meelde, et ametlikud annetuste kogumised käivad tavapäraselt konkreetsete asutuste või ühingute eestvedamisel ning arveldamine toimub panga vahendusel. Kui annetusi kogutakse sularahas, näiteks loomade varjupaigale, siis on sellised annetuskastid selgelt mõistetavalt tähistatud, kindlalt suletud ja nende käitlemine toimub kindlate reeglite järgi.


Kaja Grak
pressiesindaja
kommunikatsioonibüroo
Politsei- ja Piirivalveamet
444 6450
517 6108
kaja.grak@politsei.ee

Lääne prefektuur
Pikk 18
80089 Pärnu

 

 
Tagasi